دکتر بهزاد معظمی

متخصص گوش، حلق و بینی


راز داشتن پوستی نرم، صاف و زیبا

استحمام و شامپو

فروردین ۲۳, ۱۳۸۹ توسط : admin موضوع: : جهان پزشكي, پوست و مو

استحمام مانند هر کار بهداشتی دیگر اصول و قوانینی دارد که با توجه به آنها میتوان از پوست و موی خود محافظت کرد. یکی از مهمترین کارها در هنگام استحمام، شستن سر و موهاست که بهطور معمول با شامپو و در بعضی موارد که اشتباه است، با مایع ظرفشویی یا پودر رختشویی! صورت میگیرد.
کلمه شامپو از یک لغت هندو به نام چامپانا به معنی ماساژ دادن گرفته شده است. قبل از پیدایش شامپو به صورت امروزی، مردم برای شستشوی موی خود از مواد گیاهی مانند سدر و چوبک و کتیرا و مواد معدنی مانند خاکهای سیلیسی استفاده میکردند ولی صابون، متداولترین ماده جهت شست وشوی مو بود و به همین علت اولین شامپوها، شامپوهای صابونی بودهاند و کمکم با پیدایش پاککنندههای مصنوعی، مخلوطی از صابون و پاککننده و بالاخره پاککنندههای خالص عرضه شدند.
البته در حال حاضر، هنوز هم بسیاری از مردم به علت نداشتن آگاهی از مشکلی که قلیایی بودن صابون و سختی آب برای مو پدید میآورد، از صابون برای شستن موی خود استفاده میکنند. مهمترین عملکرد شامپو، تمیزکردن مو و پوستسر و برطرف کردن چرک و آلودگی از روی سطح آن است.

مراحل شامپو زدن
بهطور معمول بیشتر افراد بطری شامپو را برمیدارند، یک قطره بزرگ از شامپو روی سرشان میریزند، مو را چنگ میزنند و بعد از اینکه شامپو کف کرد جریان آب را وارد آن میکنند. شامپو زدن عملی است که در زندگی روزمره همه ما مرتب انجام میشود. بنابراین اشتباهاتی که در اثر عادتهای ناصحیح شامپو زدن مرتکب میشویم نیز مرتب تکرار خواهند شد. شامپو زدن صحیح موها شامل مراحل زیر است:

۱-گرهگشایی از مو: موی خود را با یک شانه دندانه درشت شانه کنید تا هیچگونه گرهای روی آن نمانده باشد. حواستان باشد که هرگز موی خود را در حالت خیس شانه نکنید چون در این حالت نیروی بیشتری برای شانه کردن مصرف میکنید بنابراین موی شما ممکن است شکسته شود.

۲- آبکشی اولیه با آب ولرم: در مرحله بعدی موهای خود را با آب ولرم و نیمهگرم آبکشی کنید. به این مرحله، آبکشی اولیه و یا پیش از شستشو گفته میشود که برای زدودن گرد و غبار و به طور کلی آلودگیهای قابل حل در آب انجام میشود. هرگز از آب داغ استفاده نکنید، چون باعث تردی و شکنندگی مویتان خواهد شد.

۳- پخش کردن شامپو در کف دست: مقداری شامپو در کف دست خود بریزید و دستهای خود را روی هم مالش دهید تا شامپو روی دستهایتان پخش شود. در واقع کف شامپو باید روی دست شما تشکیل شود. مقدار شامپو توسط خودتان تعیین میشود و باید به اندازهای باشد که کف آن تمام موهای شما را بپوشاند.

۴- ماساژ دادن شامپو روی پوستسر با نوک انگشتان: شامپو را روی همه جای سر پخش کرده و با نوک انگشتانتان به آرامیشامپو را روی پوستسر و موهایتان ماساژ دهید. دقت کنید که از ناخنها استفاده نکنید و برای جلوگیری از گره خوردن و شکسته شدن مو این کار را به آرامی و به صورت دایرهای انجام دهید.

۵- آبکشی نهایی: در این مرحله موی خود را به خوبی آبکشی نمایید تا هرگونه بقایای شامپو از لابهلای موی شما زدوده شود. باز هم تاکید میشود مو در حالت خیس نسبت به اصطکاک خیلی حساس است، بنابراین آن را در حالت خیس به سختی مالش ندهید. همیشه در هنگام شامپو کردن موها این پنج مرحله فوق را به خاطر بیاورید تا تکرار این مراحل برای شما تبدیل به عادت شود.

شیوه استفاده از شامپو
در صورتی که شامپوی مصرفی شما باعث تجمع آلودگی روی سطح مو و پوستسر شما نمیشود، تعویض مکرر شامپو ضرورتی ندارد. از طرفی وفاداری به یک مارک خاص نیز توصیه نمیشود، زیرا در دنیای مدرن امروز سالانه محصولات جدیدی با خواص متنوع عرضه میشود که استفاده نکردن از آنها به دلیل آن که محصولی که استفاده میکردهایم امتحان خود را پس داده! محروم کردن خود از پیشرفتهای فناوری است. ( فیاض سلطانی اذر )

استفاده از شامپوهای نامناسب و استفاده از روش نادرست استفاده از شامپو، موجب کدورت و آسیبدیدگی موها میشود، اگر شامپوی مناسب موی خود را پیدا کنید و با روش صحیح شامپو کردن و خشک کردن مو نیز آشنا شوید، میتوانید با خیال آسوده موی خود را هر روز یا چند بار در روز شستشو دهید.

مردم وقتی شامپوی خود را عوض میکنند، بهطور معمول توجه بیش از حدی به حالت مو و پوستسر خود مینمایند. اگر بهبودی در وضعیت موهایشان حاصل شد آن را به فرآورده جدید نسبت میدهند و بر عکس در صورتی که وضعیت موهایشان بدتر شد، بازهم فرآورده جدید را مقصر میدانند. برای مثال ریزش طبیعی موهای خود را به شامپوی جدید نسبت میدهند. تحقیقات نشان داده تعداد کمی از مردم از نقش عواملی مانند شانه کردن، برس کردن، تاثیرات مخرب مواد شیمیایی و یا حتی داروها، رژیم غذایی، بیماری یا ویژگیهای توارثی در ریزشمو آگاه هستند.

پس از استفاده از شامپو موی خود را به خوبی و به طور کامل آبکشی کنید، تا هیچ اثری از کف شامپو روی موی شما باقی نمانده باشد. یادآوری میشود برخلاف حالتدهنده، آبکشی شامپو هر چه کاملتر باشد، بهتر است. برای آبکشی شامپو از آب گرم استفاده کنید تا شامپو بهطور کامل از روی مو خارج شود. اما دمای آبکشی حالتدهنده بستگی به عواملی مانند ضخامت موی شما دارد. هرگز از آب داغ برای آبکشی موی خود استفاده نکنید.


عوامل ایجاد چین وچروک پوست

افزایش سن،نور خورشید،حالات چهره،سیگاروبرخی از بیماریها.
چین وچروک بر دو نوع است:۱-استاتیک۲-دینامیک
چین وچروک استاتیک همیشه وجود دارد و ربطی به حالات چهره ندارد.ولی چین وچروک دینامیک همیشه روی صورت وجود نداردوتنها به دنبال حالتهای خاصی در صورت ایجاد میشود.مانند چین بین دو ابروکه در حالت اخم ایجاد میشود.
در صورت عدم مراقبت صحیح وعدم پیشگیری چین وچروک دینامیک به استاتیک تبدیل میشود.
پوست از دو بخش تشکیل شده است:اپیدرم و درم
درم لایه ی عمقی تر می باشد که سرشار از فیبر های کلاژن و الاستین است.جنس این فیبر ها پروتئینی است.کلاژن مسئول استحکام پوست و الاستین مسئول انعطاف پذیری پوست میباشد.با افزایش سن ساختار این فیبرها تغییر میکندو از مقدار کل آنها کاسته میشود.در نتیجه پوست شل وافتاده میشودوخاصیت کشسانی آن کاهش می یابد.
اپیدرم لایه یسطحی پوست می باشد که با افزایش سن ضخیم وغیر یکنواخت می شود.
از طرفی با افزایش سن ترشحات غدد چربی کاهش مییابد و پوست دچارخشکی می شود.
مجموعه ی این عوامل سبب ایجاد چین و چروک میشود.
مهمترین فاکتور خارجی در ایجاد چین و چروک نور آفتاب است.اشعه ی ماوراءبنفش نور خورشید در دراز مدت سبب افزایش تولید فیبر های الاستین نامرغوب و غیر طبیعی ودر نتیجه ضخیم وچرمی شدن پوست می شود.
اولین قدم در درمان چین وچروک آبرسانی کافی به پوست می باشد.(نوشیدن آب کافی،استفاده از مرطوب کنندهی مناسب،هیدرودرمی واستفاده از ماسکهای آب رسان)
ترکیبات دارویی مختلفی با مکانیزم لایه برداری جهت درمان چین وچروک موجوداست.مانند:
فراورده های اسیدهای میوه وترکیبات رتینوئید.
این ترکیبات باید زیر نظر پزشک تجویز شوند.استفاده از آن ها در مدت زمان معین باعث کاهش چینوچروک های سطحی می شود.
انواع ماساژ های پوستی با تقویت عضلات صورت می توانند در رفع چین وچروک موءثر باشند.
با توجه به نقش کلیدی اشعه خورشید در ایجاد چین وچروک،استفاده ی مرتب از ضد آفتاب یک فاکتور مهم پیشگیری کننده محسوب می شود.
روشهای مختلف دیگری که می توان از آنها در این زمینه سود جست عبارتند از:
پیلینگ،مایکرودرم ابرژن،لیفتینگ ولیزر.


شش راز طبیعی برای داشتن پوستی نرم، صاف و زیبا

شما هر روز از مواد مختلف آرایشی استفاده میکنید. با این وصف به نظر نمیرسد که احساس خوبی در مورد پوست خود داشته باشید. در این مقاله ۶ راز طبیعی برای داشتن پوستی نرم، صاف و زیبا ارائه شده است…

۱-آیا نحوهی زندگی شما پوستتان را تخریب میکند؟
عدم تعادل در زندگی شما بر چهره و پوستتان نمایان میشود. مثلا اگر رژیم غذایی نامناسبی داشته باشید و یا از فست فودها و رژیم غذایی فاقد میوه و سبزیجات استفاده کنید، پوست ناسالم و بدی خواهید داشت. افسردگی، اضطراب و استرس موجب ایجاد تغییراتی در پوست شما و خصوصا در پوست صورت میشوند.

برخی اوقات این عوامل لکها و چروکهای ناخواستهای در صورت شما ایجاد میکنند. نور آفتاب، و آب و هوای سرد و خشک یا وزش باد، رطوبت طبیعی و گردش خون طبیعی پوست را از بین میبرد و منجر به پیری زودرس پوست میشود. سیگار، مصرف الکل و فقدان خواب کافی همگی بر روی پوست شما تاثیر میگذارند. نگاه دقیقی به شیوهی زندگی خود بیاندازید تا ببینید با پوست خود چه کردهاید. در این صورت میتوانید تغییرات مناسبی در شیوهی زندگی خود ایجاد کنید تا از پوست خود محافظت کرده و آن را دوباره جوان کنید.

۲-غذاهای استثنایی مناسب پوست مصرف کنید:
در چین باستان ملکهها برای زیبایی پوست و محافظت از آن رموز خاصی داشتند که به شاهزادههای پس از خود منتقل میکردند. برخی از این رازها شامل رژیمهای غذایی به خصوصی بودند. برخی از این غذاها غذاهای خارجی گران قیمت بودند و برخی از آنها غذاهایی بودند که امروزه نیز به راحتی در دسترس هستند. این رژیمهای زیبایی باستانی غذاهایی هستند که به سلامت پوست کمک میکنند مانند آلبالو، گیلاس، سویای سیاه، گردو، عناب و برخی خوراکیهای مشابه. همچنین مرکبات هم به عنوان خوراکیهای التیامبخش که حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان هستند به سلامت پوست شما کمک میکنند.
اگر پوست خشکی دارید کمیبیشتر روغن کتان، روغن کنجد، روغن زیتون و روغن خالص نارگیل مصرف کنید. هر روز آووکادو، مقداری آجیل و دانههای مختلف مصرف کنید. خصوصا بلوط، فندق، گردو و تخمهی آفتابگردان مواد مفیدی هستند.

۳-لایه برداری پوست را فراموش نکنید:
لایه بیرونی پوست شما مرتب تجدید میشود و سلولهای قدیمی با سلولهای جدید جایگزین میشوند. یک راه موثر برای کاهش دادن خطها و چروکهای پوست سرعت دادن به این فرایند است. به جای استفاده از روشهای گران قیمتی مانند درم ابریژن، پیلینگ شیمیایی و لیزر میتوانید به آرامیبا مواد طبیعی پوست خود را جوانسازی کنید. برای قرنها ملکهها و زنان اشرافی چین از همین مواد طبیعی برای لایه برداری سلولهای پوست استفاده میکردند. موادی مانند خزه دریایی، کلپ (نوعی جلبک)، پودر مروارید، برگ درخت خرمالو و نیشکر، سالیان دراز استفاده میشدند. میتوانید با ترکیبی برخی از مواد طبیعی ماسک تهیه کنید. این مواد را با آب مخلوط کنید و با اضافه کردن ژل آلوئه ورا یا سفیدهی تخم مرغ به مخلوط کن خمیر ماسک را تهیه کنید. از یک اسفنج نرم با حرکات چرخشی کوچک برای پاک کردن ماسک از روی پوست استفاده کنید. ماسک را ۱۰ دقیقه روی پوست باقی بگذارید و سپس آن را بشویید. مراقب باشید که مواد وارد چشمان شما نشود.

۴-سم زدایی برای زیبایی پوست:
طب چینی معتقد است که راهای مختلفی برای خارج ساختن مواد مضر از بدن وجود دارد و یکی از عمده ترین این راهها پوست است. همچنین برخی اوقات این مواد در پوست به دام میافتند و ممکن است جوش ها ایجاد شوند. این مواد مضر شامل آلوده کنندههای محیطی، سموم و آفت کشها و نگهدارندههایی هستند که در محیط و غذاهایی که میخوریم یافت میشوند. همهی این مواد میتوانند پوست را فرسوده کنند. کمک به بدن برای خارج ساختن این مواد مضر برای حفظ تعادل داخلی بدن اهمیت زیادی دارد زیرا نتیجه آن بر پوست تاثیر میگذارد.
گیاهانی که میتوانند بدن را سم زدایی کنند مانند گیاه قاصدک، گل داوودی، نعناع، توت سفید و شیرین بیان به فعالیت کبد و کیسهی صفرا در سم زدایی کمک میکنند. این دو عضو بدن مهمترین نقش را در غیر فعال کردن و از بین بردن مواد سمی و مضر دارند و نقش آنها بسیار بزرگتر از کاری است که پوست در سم زدایی انجام میدهد. فرمولهای گیاهی در طب چینی وجود دارند که به سم زدایی از طریق پوست نیز کمک میکنند.

۵-زیبایی طبیعی با مواد طبیعی:
بسیاری از محصولاتی که امروزه برای محافظت و آرایش پوست استفاده میشوند حاوی مواد شیمیایی و سرطانزا هستند که از طریق پوست به داخل جذب میشوند. قوانین بسیار کمیبرای صنایع آرایشی وضع شده است و این موضوع باعث شده که اغلب موارد مواد شیمیایی مضر در این محصولات وجود داشته باشند. برای مثال حتی ممکن است ریمل شما حاوی فرمالدئید باشد و یا رزین های پلاستیکی در رژ لب شما وجود داشته باشد! ممکن است پودر تالکی که در سایههای چشم و پودرها وجود دارد به آزبست آلوده باشد. حلال پایهای همهی مواد آرایشی مواد شیمیایی هستند. احتمال دارد که همهی این مواد سرطانزا باشند. از مواد آرایشی گیاهی استفاده کنید. رنگها و روغنهای طبیعی زیادی هستند که میتوان از آنها به جای لوازم آرایشی مختلف استفاده کرد.

۶ از ماست برای داشتن پوستی عالی استفاده کنید:
ماست دارای فرمول طبیعی مناسبی برای سلامت پوست است. ماست حاوی اسید لاکتیک است که این ماده به صورت طبیعی تولید آلفا هیدروکسی اسید میکند که میتواند به آرامی لایههای سلولی مرده را به صورت طبیعی بردارد و پیلینگ کند و پوستی صاف و زیبا ایجاد کند. ماست برای پوستهای حساسی که نمیتوانند آلفا هیدروکسی اسید ساخته شده را تحمل کنند میتواند استفاده شود. به مرور زمان ماست میتواند لکههای پوست را روشن کند. برای استفاده از ماست ابتدا صورت خود را بشویید و ماست را مانند کرم روی صورت خود صاف کنید و ۱۵ دقیقه باقی بگذارید. سپس صورت خود را با آب سرد بشویید و با یک مرطوب کنندهی طبیعی پوست را مرطوب کنید. برای کاهش قرمزی پوست که ممکن است پس از پاک کردن ماست ایجاد شود از کمپرس سرد استفاده کنید.


تاثیر کرمهای روز و شب بر پوست
پوست صورت برخلاف پوست قسمتهای دیگر بدن دارای ویژگی خاص خود است؛ به عنوان مثال ممکن است شخصی به رغم داشتن پوست چرب، پوست زیر چشمش خشک یا بعکس باشد؛ ولی مهم این است که چطور و چگونه میتوان با به کارگیری کرمهای روز و شب از پوست تمامی نقاط بدن مراقبت کرد تا دچار پیری زودرس و بیماری نشود.

متخصص بیماریهای پوست و عضو هیات علمی دانشگاه در این باره به «جامجم» میگوید: هر قسمت از پوست صورت ویژگیهای خاصی دارد، مثلا پوست پلک با بقیه پوستهای صورت متفاوت است، بنابراین بهتر است کرمهای صورت هیچگاه برای دور چشم به کار نرود.

به گفته این متخصص پوست و مو، افرادی که دارای پوست خشک هستند، باید پس از هر بار شستشو از کرم استفاده کنند، چرا که این پوستها توانایی نگه داشتن آب را ندارند و همچون اسفنج وقتی آب رویشان ریخته میشود، آن را نگه نمیدارند، بنابراین ضرورت دارد با کرمهای مرطوبکننده به پوست کمک کرد؛ این کرمها جذب خارجیترین قسمت پوست یعنی لایه شاخص میشود.
وی میافزاید: این نوع از کرمها این خاصیت را دارند که از خارج، رطوبت را جذب کنند و از داخل هم رطوبتی را که در حال دفع شدن است، به خود بگیرند تا لایه شاخص لطافت بیشتری پیدا کند.
دکتر غفارپور با اشاره به این که معمولا کرمهای شب، میزان چربی کمتری نسبت به کرمهای روز دارند، میافزاید: این کرمها دارای قدرت جذب بسیار بالایی هستند و همین امر باعث میشود، روی تشک و ملحفه چرب نشود.

وی خاطرنشان میکند: برخی کرمهای شب به نام اسید میوه(AHA) معروف هستند و جهت جوانسازی و لایهبرداری پوست توصیه میشود که اغلب هنگام شب استفاده میشود و در سطح پوست حالتی لایهلایه (پوست پوست) ایجاد میکنند و همین مساله باعث میشود بافت مرده پوست تراشیده و به عملیات بافتسازی کمک شود.
طبق تحقیقات به دست آمده، نکته اساسی درخصوص استفاده از کرمهای خارجی و ایرانی، سازگاری کرم با پوست است؛ چراکه ممکن است کرم گرانقیمتی با پوست سازگار نباشد، بنابراین بهتر است افراد در استفاده از کرمها تنوعطلب نباشند و کرمی را مصرف کنند که با پوستشان سازگار باشد.

طبق گفته این عضو هیات علمی دانشگاه، بیشتر کرمها شباهت زیادی به هم دارند، مثلا لایهبردارها از هر کارخانهای که باشند، دارای اسید میوه ۵درصد هستند. حال ممکن است برخی از این کرمها فرمولهایشان دقیقتر باشد.

دکتر غفارپور با اشاره به این که لایهبردارها در جوانسازی پوست و جلوگیری از چین و چروک نقش بسیار مهمی دارند، اذعان میکند: از ۱۷تا ۱۸ سالگی وقتی فرد به بلوغ میرسد، میتوان هفتهای ۲ تا ۳ شب از آن استفاده کرد و در صورت قرمزی زیاد و پوست پوست شدن استفاده از آن را تقلیل داد یا مدت زمان کمتری روی صورت گذاشت.

وی میگوید: کرمهای روز قدرت حفاظتی بیشتری دارند و به دلیل داشتن برخی املاح، میزان چربیشان بیشتر است و اغلب دارای ضدآفتاب هستند.

چند توصیه
این متخصص پوست و مو با بیان این که اسیدهای میوه از پیری زودرس پوست جلوگیری میکنند ، متذکر میشود: بهتر است همه افراد از این لایهبردارها استفاده کنند، در صورتی که کرمهای مرطوبکننده طبق نیاز افراد استفاده میشوند و هیچ تاکیدی بر استفاده همگانی آن نیست؛ چراکه ممکن است برخی اصلا به این نوع کرمها نیاز پیدا نکنند؛ ولی در عوض توصیه میشود کودکان را از ۲ سالگی به استفاده از کرمهای ضدآفتاب عادت داد

مراقبت از پوست

مراقبت از پوست یکی از مواردی است که افراد به آن زیاد اهمیت می دهند و در زیبایی صورت تاثیر فراوان دارد.جوشها و خالهای گوشتی و لکه هایی که در صورت ظاهر می شوند، نیاز به مراقبت دارند. بنابراین بهتر نکاتی که در این زمینه مطرح شده است ، توجه و دقت کافی داشته باشید و حتی الامکان دستورالعمل های زیر را به کار بندید.

اگر صورت شما جوشهای فراوان دارد، بهتر است همیشه صورتتان را تمیز و خشک نگهدارید و صورت را با آب گرم و صابونی که درصد چربی آن زیاد نیست ، بشویید.از فشاردادن جوشها، تحریک کردن و کندن آنها جدا خودداری کنید؛ چون مشکلات زیادی را ایجاد می کند و بهتر است سطح جوشها را نپوشانید مگر در مواردی خاص. سعی کنید لباستان جوشهای صورت را تحریک نکند.در غیر این صورت بهتر است با یک نوار زخم روی جوشها را بپوشانید.

اگر جوشهای صورتتان با اقدامات گفته شده بهبود نیافت و اطراف آن قرمز وو جوشها چرکی شدند، بهتر است به موارد زیر توجه کنید: یک یا ۲بار در روز جوشها را با صابون های آنتی باکتریال بشویید.

نوار زخم روی جوشها نگذارید مگر این که در اثر تماس با لباس تحریک شوند و یا چرکی شده باشند. در صورت چرکی شدن جوشها از پمادهای آنتی باکتریال طبق تجویز پزشک استفاده کنید و روی جوش را نواز زخم بچسبانید.توجه داشته باشید اگر پوست شما به پماد واکنش نشان داد، تعداد جوشها زیاد شد یا شروع به خارش کرد، از پماد استفاده نکنید. هر روز

نوار زخم را عوض کنید.بخصوص اگر نوار زخم مرطوب شده باشد. اگر پانسمان به جوش چسبیده و به سختی جدا می شود، ابتدا آن را با آب گرم مرطوب کرده سپس از سطح پوست جدا کنید.اگر خالهای گوشتی یا خالهای مادرزادی باعث ناراحتی شما می شود، بهتر است در برداشتن این نوع خالها اقدام کنید. محافظت از پوست در مقابل نور خورشید در درمان جوشها تاثیر دارد.بهتر است حتی المقدور در ساعات ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر در مجاورت نور خورشید قرار نگیرید.

هنگام قرارگرفتن در آفتاب ، از عینک آفتابی استفاده کنید.هر روز کرم ضدآفتاب (با حداقل SPF15) به پوست صورت و روی دستتان بمالید. استفاده از کرمهای ضدآفتاب در تمام فصول سال حتی در زمستان و زمانی که هوا

ابری است توصیه می شود.برای سلامت پوستتان رژیم غذایی متعادل داشته باشید و در روز ۱۲ تا ۱ لیوان آب بنوشید. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آب و هوای آن خشک است ، در منزل از دستگاه بخور برای مرطوب شدن هوای منزل استفاده کنید. بعد از شناکردن حتما دوش بگیرید تا کلر آب از سطح پوستتان پاک شود و حتما بعد از استحمام کرم مرطوب کننده به پوستتان بمالید

تاثیر کرمهای روز و شب بر پوست

پوست صورت برخلاف پوست قسمتهای دیگر بدن دارای ویژگی خاص خود است به عنوان مثال ممکن است شخصی به رغم داشتن پوست چرب، پوست زیر چشمش خشک یا بعکس باشد ولی مهم این است که چطور و چگونه میتوان با به کارگیری کرمهای روز و شب از پوست تمامی نقاط بدن مراقبت کرد تا دچار پیری زودرس و بیماری نشود.

دکتر غلامحسین غفارپور، متخصص بیماریهای پوست و عضو هیات علمی دانشگاه در این باره به «جامجم» میگوید: هر قسمت از پوست صورت ویژگیهای خاصی دارد، مثلا پوست پلک با بقیه پوستهای صورت متفاوت است بنابراین بهتر است کرمهای صورت هیچگاه برای دور چشم به کار نرود.

به گفته این متخصص پوست و مو، افرادی که دارای پوست خشک هستند، باید پس از هر بار شستشو از کرم استفاده کنند ، چرا که این پوستها توانایی نگه داشتن آب را ندارند و همچون اسفنج وقتی آب رویشان ریخته میشود ، آن را نگه نمیدارند بنابراین ضرورت دارد با کرمهای مرطوبکننده به پوست کمک کرد ؛ این کرمها جذب خارجیترین قسمت پوست یعنی لایه شاخص میشود.

وی میافزاید: این نوع از کرمها این خاصیت را دارند که از خارج، رطوبت را جذب کنند و از داخل هم رطوبتی را که در حال دفع شدن است، به خود بگیرند تا لایه شاخص لطافت بیشتری پیدا کند.

دکتر غفارپور با اشاره به این که معمولا کرمهای شب ، میزان چربی کمتری نسبت به کرمهای روز دارند، میافزاید: این کرمها دارای قدرت جذب بسیار بالایی هستند و همین امر باعث میشود، روی تشک و ملحفه چرب نشود.

وی خاطرنشان میکند: برخی کرمهای شب به نام اسید میوه (AHA) معروف هستند و جهت جوانسازی و لایهبرداری پوست توصیه میشود که اغلب هنگام شب استفاده میشود و در سطح پوست حالتی لایهلایه (پوست پوست) ایجاد میکنند و همین مساله باعث میشود بافت مرده پوست تراشیده و به عملیات بافتسازی کمک شود.

طبق تحقیقات به دست آمده، نکته اساسی درخصوص استفاده از کرمهای خارجی و ایرانی، سازگاری کرم با پوست است؛ چراکه ممکن است کرم گرانقیمتی با پوست سازگار نباشد، بنابراین بهتر است افراد در استفاده از کرمها تنوعطلب نباشند و کرمی را مصرف کنند که با پوستشان سازگار باشد.

طبق گفته این عضو هیات علمی دانشگاه، بیشتر کرمها شباهت زیادی به هم دارند، مثلا لایهبردارها از هر کارخانهای که باشند، دارای اسید میوه ۵ درصد هستند. حال ممکن است برخی از این کرمها فرمولهایشان دقیقتر باشد.

دکتر غفارپور با اشاره به این که لایهبردارها در جوانسازی پوست و جلوگیری از چین و چروک نقش بسیار مهمی دارند، اذعان میکند: از ۱۷تا ۱۸ سالگی وقتی فرد به بلوغ میرسد، میتوان هفتهای ۲ تا ۳ شب از آن استفاده کرد و در صورت قرمزی زیاد و پوست پوست شدن استفاده از آن را تقلیل داد یا مدت زمان کمتری روی صورت گذاشت.

وی میگوید: کرمهای روز قدرت حفاظتی بیشتری دارند و به دلیل داشتن برخی املاح، میزان چربیشان بیشتر است و اغلب دارای ضدآفتاب هستند.

چند توصیه
این متخصص پوست و مو با بیان این که اسیدهای میوه از پیری زودرس پوست جلوگیری میکنند، متذکر میشود: بهتر است همه افراد از این لایهبردارها استفاده کنند، در صورتی که کرمهای مرطوبکننده طبق نیاز افراد استفاده میشوند و هیچ تاکیدی بر استفاده همگانی آن نیست؛ چراکه ممکن است برخی اصلا به این نوع کرمها نیاز پیدا نکنند؛ ولی در عوض توصیه میشود کودکان را از ۲ سالگی به استفاده از کرمهای ضدآفتاب عادت داد.

برای رفع چین و چروکهای اطراف چشم و خطوط دور لبها ، با احتیاط به بوتاکس نزدیک شوید

بوتاکس

چین و چروکهای اطراف چشم و خطوط دور لبها از اولین نشانههای نزدیک شدن به روزگار پیری است؛ نشانههایی که ظهورشان دلچسب نیست و خبر از سالهای پشت سر گذاشتن جوانی و شادابی میدهد. اما گاهی اوقات این نشانهها زودتر از اینکه انتظارش میرود، گریبان پوست را میگیرند. اخم کردن به مدت طولانی باعث ایجاد خطوط و چروکهای پوستی بین دو ابرو و گوشههای چشم میشود.

این چروکها در بالای ابروها در ناحیه پیشانی نیز پدیدار میشوند که این روزها در هر سن و سالی ممکن است گریبان پوست را بگیرند، اما چند سالی است که شیوههای نوینی برای غلبه بر این پیری زودرس متداول شده است که هر بار میتواند تا ماهها چین و چروکهای پوست را محو کند.
با تزریق بوتاکس میتوان این خطوط را تا حد زیادی برطرف کرد؛ روشی ساده که با کمترین درد و بدون جراحی نتیجه آن حاصل میشود. آمپول بوتاکس به راحتی در مطب قابل تزریق است، با این حال رعایت نکات ریزی در این روش بسیار اهمیت دارد: نقاط تزریق بسیار حساس هستند و نباید این تزریق به دست افراد بیتجربه صورت بگیرد.
بوتاکس در واقع یک نوع پروتئین خالص است که از ترشحات نوعی باکتری حاصل میشود، بوتاکس مانع از تاثیر امواج عصبی روی عضله شده، بیحرکتی موقت عضلانی ایجاد میکند. تزریق مقدار کمی از این ماده در داخل عضلات صورت مانع از انقباض آنها میشود و به این ترتیب خطوط ناشی از حرکت این عضلات از بین میروند.
بوتاکس از سال ۱۹۸۰ مورد استفاده درمانی قرار گرفته است. در ابتدا برای بیماران مبتلا به تنبلی چشمی و تیکهای عصبی چشمی استفاده میشد، اما از سال ۱۹۸۷ متخصصان زیبایی و پوست از بوتاکس به عنوان یکی از بهترین شیوههای درمان و غلبه بر چین و چروکهای صورت استفاده کردند و بوتاکس به زودی تبدیل به ارزانترین شیوه میان زنان و مردان شد.
با این حال، این ماده را تنها بالای صورت، در ناحیه پیشانی، بین دو ابرو و گوشههای چشم میتوان تزریق کرد و در بقیه نواحی صورت ممنوعیت مصرف دارد. تزریق این ماده در بقیه نواحی صورت باعث افتادگی پوست میشود و در نتیجه خطوط صورت را عمیقتر نشان میدهد، یکی از اصلیترین دلایل متداول شدن این شیوه این است که با توجه به میزان بسیار ناچیز تزریق در زیر پوست به وسیله یک سوزن باریک، نیازی به استراحت طولانی بعد از تزریق وجود ندارد.
در واقع عضله فلج شده دیگر نمیتواند منقبض شود در نتیجه پوست به حالت استراحت در میآید و به تدریج خطوط قبلی باز میشوند و چروک جدیدی نیز تشکیل نمیشود. هرقدر خطوط قبلی عمق کمتری داشته باشند، رد باقیمانده از آنها کمتر خواهد بود. به این ترتیب ممکن است برای از بین بردن خطوط باقیمانده صورت از روشهای دیگری مانند لیزر، پیلینگ و تزریق مواد پرکننده استفاده شود. عضلات دیگر صورت مانند عضلات بالا برنده ابروها که تحت تاثیر این تزریق قرار نگرفتهاند به کار خود ادامه میدهند و به این ترتیب مشاهده میکنید که بعد از تزریق ابروها به بالا کشیده خواهند شد.
شروع تاثیر دارو روی عضلات از سه تا هفت روز بعد از تزریق است، بیشترین تاثیر بوتاکس تا سه، چهار ماه است که به تدریج این اثر افت میکند و عضلات شروع به فعالیت میکنند. بیماران در فواصل مختلف نیاز به تزریق مجدد پیدا میکنند. با تکرار تزریق به موقع دارو، عضلات نازک شده و به تدریج تحلیل میروند و به این ترتیب مدت زمان اثر دارو افزایش مییابد.
عوارض این دارو کم، موقتی و وابسته به محل تزریق دارو است. سوزش و کبودی محل تزریق از جمله این عوارض هستند که نیاز به انجام اقدام خاصی ندارند و در مدت زمان کوتاهی از بین خواهند رفت. در افرادی که برای اولین بار این تزریق را انجام میدهند ممکن است سردرد ایجاد شود که این نیز موقتی است و با مصرف فقط استامینوفن میتوان آن را کاهش داد. اما داروهایی مانند آسپرین ممکن است کبودی در محل تزریق ایجاد کنند. در موارد بسیار نادر نیز ممکن است افتادگی پلک بروز کند که این نیز موقتی است و نیازی به درمان ندارد. کسانی که در محل تزریق دچار عفونت هستند و کسانی که حساسیت مفرط به محتویات بوتاکس دارند و بیماران نورولوژیک مانند ALS، میاستنی گراو و سندرم لامبرت ایتون ممکن است دچار عوارض جدی شوند. همچنین استفاده از بوتاکس در حاملگی، شیردهی و بیماریهای نورماسکولار توصیه نمیشود.
غیر از بوتاکس راههای دیگری هم برای از بین بردن چروکها وجود دارد. در واقع بوتاکس با از کار انداختن ماهیچهها، خطوط عمیق را برطرف میکند نه خطوط سطحی را. برای از بین بردن خطوط سطحی پوست میتوان از کولاژن، گوتکس، پیلینگ، تزریق چربی یا لیزر استفاده کرد. از نظر برخی پزشکان، لیپوساکشن و بوتاکس از جمله کشفیات بزرگ در علم زیباشناسی بودهاند. گرچه نزدیک به ۳۰ سال است که بوتاکس کشف شده اما تنها ۱۰ سال است که در زیبایی مورد استفاده قرار گرفته و به نظر میرسد جایگزین مناسبی برای لیفتینگ و انواع جراحیهاست که در نهایت رضایت فرد را نیز جلب نمیکنند. از نظر برخی پزشکان، بوتاکس عوارض جانبی ندارد ولی در نظر برخی نیز بوتاکس روش ناشناختهای است که تاثیرات درازمدت آن روی بدن مشخص نشده است. به هر حال بوتاکس روش گرانقیمتی است ولی با این وجود فروش این ماده جادویی بسیار بالا بوده به طوری که از ۲۵میلیون یورو در سال ۱۹۹۳ به ۴۳۰ میلیون یورو در سال ۲۰۰۲ رسید.
زیباییای که چندان بیخطر هم نیست
گروه مدافع حقوق مصرفکنندگان از قانونگذاران آمریکا خواسته است تا هشدارهای سلامتی را در زمینه بوتاکس- سمی که میلیونها نفر در سراسر جهان برای صاف کردن چین و چروکهای صورت خود از آن استفاده میکنند- افزایش دهد.
به گفته این گروه، استفاده از این سم خطرناک برای مصارف زیبایی، فقط برای رفع چین میان دو ابرو مجاز است.
گروه مدافع «شهروند عمومی» که «رالف نیدر» نامزد سابق ریاست جمهوری آمریکا بودجه آن را تامین کرده است از «سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا» مصرانه درخواست کرده است که به دلیل عوارض بسیار جدی سم بوتولینوم، از جمله مرگ مرتبط با این دارو، هشدارهای خود را در مورد مصرف آن افزایش دهد.
با وجود این شرکت «آلرجن» که بوتاکس را تولید میکند و به فروش میرساند و «انجمن جراحی پوست آمریکا» که متشکل از جراحانی است که از این محصول استفاده میکنند، هر دو معتقدند که اعلام هشدارهای بیشتر در این زمینه ضرورتی ندارد.
این گروه حامی مصرفکنندگان در بیانیهای اعلام کرد: «سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا» هشدارهایی را در خصوص خطرات استفاده از این سم برای بیماران و پزشکان منتشر نکرده است. سم بوتولینوم یک سم طبیعی است که غذای در حال تجزیه یافت میشود. این سم ۴۰میلیون برابر قویتر از سیانید است. تزریق دوزهای کم بوتاکس ماهیچه را فلج میکند و حدود چهار تا شش ماه از انقباض ماهیچه جلوگیری میکند که این وضعیت برای برطرف کردن موقت چین و چروکهای صورت مطلوب است.
این سم تحت نامهای تجاری «بوتاکس» یا «ویستیبل»، «میوبلاک» یا «نروبلاک» و «دیسپورت» به فروش میرسد.
گروه شهروند عمومی در درخواست خود متذکر میشود که مقامات آمریکا استفاده از این سم را برای «شمار محدودی» وضعیتهای «درمانی» از جمله انقباضات غیر ارادی ماهیچه گردن و شانه، چشمهای لوچ، چشمکهای ناشی از انقباض عضلانی و تعرق بیش از حد زیربغل تایید کرده است.
این گروه اعلام کرد، تنها مصرف آرایشی که برای این سم تایید شده است برای برطرف کردن موقت چین و چروکهای میان ابروها است. به گفته گروه شهروند عمومی، در برخی موارد این سم به سایر قسمتهای بدن گسترش یافته است و عواقب جدی مانند فلج ماهیچههای تنفسی و بلعیدن دشوار را به دنبال داشته که احتمالا به ورود غذا یا مایعات به درون دستگاه تنفسی و ریهها منجر شده و باعث ابتلا به ذاتالریه آسپیراسیون میشود.
این گروه اعلام کرد که در فاصله زمانی میان نوامبر سال ۱۹۹۷و دسامبر سال ۲۰۰۶، از ۶۵۸مورد گزارش شده ابتلا به عوارض جانبی ناشی از تزریقات سم بوتولینوم ۱۶نفر جان خود را از دست دادند که چهار نفر از آنها زیر ۱۸ سال سن داشتند. عده زیادی نیز در بیمارستانها بستری هستند و در آنها ضعف عضلانی، مشکلات بلع، عفونت ریه در اثر ورود غذا به ریه و سایر مشکلات تنفسی مشاهده شده است.
در این بیانیه آمده است، اطلاعات اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا که این گروه از آن استفاده کرده، ناشی از گزارشهای داوطلبانه است که طبق برآوردها فقط ۱۰درصد موارد واقعی را تشکیل میدهد. انجمن جراحی پوست آمریکا که گروهی متشکل از پنج هزار متخصص است، روز شنبه در بیانیهای اعلام کرد که این انجمن از برچسب فعلی بوتاکس که روی آن نوشته شده است «تنها برای مصرف پزشکان دوره دیده» حمایت میکند.
این بیانیه افزود: این گروه معتقد است اطلاعاتی در تایید لزوم اضافه کردن هشدارهای بیشتری به برچسب بوتاکس وجود ندارد و بنابراین با درخواست گروه شهروند عمومی مخالف است. شرکت آلرجن نیز اعلام کرد هشدار تازهای علاوه بر آنچه قبلا روی برچسبهای بوتاکس وجود داشت، پیشنهاد نشده است. سم بوتولیسم، قویترین سم موجود در جهان است که چند گرم آن میتواند به مرگ تمامی مردم جهان منجر شود.


چگونه با تبخال مقابله کنیم ؟

بازگشت تاول های اضطراب را محدود کنید
این داستان برای شما کاملاً آشنا است. احساس خارش و یا سوزشی روی لب ها می کنید و سپس یک نقطه کوچک و سختی روی لب ها ایجاد می شود که حتی کامل قابل مشاهده نیز نیست، اما پس از یک یا دو روز این نقطه کوچک به یک تاول دردناک و قرمزرنگی روی لب تبدیل می شود. بعد باز هم یک تبخال دیگر که احتمالاً زمان خواب ایجاد شده و راهی نیز برای مخفی کردن یا درمان سریع آن وجود ندارد.
تبخال ها، «تاول های اضطراب» نیز نامیده می شوند که با آفت دهان فرق دارند. تبخال ها در اثر ویروس به نام «هرپس سیمپلکس» ایجاد می شوند و کاملاً مسری هستند.

درحالی که آفت دهان (قانقاری) مسری نیست، آفت دهان زخم هایی است که در بافت های نرم داخل دهان ایجاد می شوند، درجایی که هیچ وقت تبخال ها دیده نمی شوند. تبخال بسیار رایج است و فرد نمی تواند تبخال را درمان یا از بروز آن جلوگیری کند، اما می تواند با رعایت مواردی مانع از استمرار آن شود یا مدت بازگشت مجدد آن را محدود کند.
علائم و نشانه های تبخال
ایجاد تاول های آبکی، قرمزرنگ، کوچک و دردناک در پوست، از علائم اولیه این عارضه هستند، همچنین می توان به احساس درد و سوزش و خارش اشاره کرد که البته ظرف یک یا دو روز به تاول تبدیل می شود.

تبخال ها معمولاً روی لب ها ایجاد می شوند، اما گاهی وقت ها نیز روی سوراخ های بینی، چانه یا انگشتان ظاهر می شوند و با وجود این که خیلی غیرطبیعی و غیرعادی است، اما گاهی نیز در داخل دهان، البته فقط روی لثه ها یا سقف دهان بوجود می آیند و اگر روی بافت های نرم داخل دهان متوجه عارضه ای شدید بدانید که تبخال نیست.علائم و عوارض تبخال محال است تا ۲۰ روز قبل از قرار گرفتن در معرض ویروس های «هرپس سیمپلکس» ظاهر شوند و مدت از بین رفتن تبخال نیز بین هفت تا ۱۰ روز است. این تاول ها حساس و شکننده هستند و خیلی آهسته تراوش می کنند. سپس به شکل کبره زردرنگی درمی آیند و بالاخره پوست روی آن جدا می شود و پوست صورتی رنگ بدون هیچ گونه پوششی به آهستگی درمان می شود، بدون این که حتی کوچک ترین ذره ای از جای زخم باقی بماند.
علت ایجاد تبخال
ویروس «هرپس سیمپلکس» موجب بروز تبخال می شود که دو نوع است: نوع اول آن موجب بروز تبخال در نواحی صورت و دهان و نوع دوم سبب بروز تبخال در نواحی اندام تناسلی می شود. اما در هر صورت هر نوع ویروس تبخال می تواند موجب ایجاد تبخال در محدوده صورت یا محدوده اندام تناسبی شود.فردی که دارای تبخال است، به راحتی می تواند عارضه را به شما منتقل کند.استفاده از حوله، تیغ ریش تراشی و لوازم و وسایل کسی که به تبخال مبتلا شده، می تواند عفونت را منتقل کند و وقتی یک مرتبه تبخال در بدن فرد ایجاد شد، ویروس در سلول های عصبی پوست باقی می ماند و ممکن است دوباره سبب بروز تبخال شود.اضطراب، استرس، دوران قاعدگی زنان و در معرض تابش آفتاب قرار گرفتن از عواملی است که موجب بازگشت مجدد تبخال می شود.
در چه صورتی باید به پزشک مراجعه کرد
معمولاً تبخال خود به خود و بدون هیچ درمانی بهبود می یابد، اما در صورت مشاهده عوامل زیر به پزشک مراجعه کنید:چنانچه تبخال در مدت یک یا دو هفته بهبود پیدا نکند، یا علائم آن بسیار شدید باشد و مرتب عود کند یا چنانچه در ناحیه چشمان خود حساسیت یا خارش داشتید، باید به پزشک مراجعه کنید.تبخال ها معمولاً مسری هستند و از طریق تماس پوستی از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شوند.

بیشترین خطر انتقال عفونت زمانی است که تاول ها کاملاً خشک و پوسته پوسته نشده اند، اما گاهی نیز زمانی که پوست درمان می شود، باز هم تبخال قابل انتقال است.اگر به عارضه تبخال مبتلا شده اید، از تماس نزدیک با نوزادان یا کسی که به اگزمای پوستی مبتلا است، پرهیز کنید. البته تماس نزدیک با افرادی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است، مانند بیماران سرطانی، بیماران مبتلا به ایدز یا افرادی که پیوند عضو انجام داده اند نیز توصیه نمی شود، زیرا این افراد در معرض خطر ابتلا به عفونت شدیدتر قرار دارند.عفونت هرپس سیمپلکس (Herpes simplex) در چشم موجب زخم قرنیه و درنتیجه کوری می شود.
درمان
تبخال ها اصولاً بدون هیچ درمانی بین هفت تا ۱۰ روز درمان می شوند و چنانچه به طور مرتب دچار تبخال شدید، باید نزد پزشک رفته و برای درمان از داروهای ضدویروسی استفاده کنید. استفاده از دارو، دوره تبخال را کوتاه تر و میزان درد ناشی از آن را کاهش می دهد.
پیشگیری
با رعایت نکات زیر می توانید از بروز تبخال، پخش شدن آن به دیگر اندام های بدن یا انتقال آن به فرد دیگری جلوگیری کنید:از بوسیدن یا تماس نزدیک با فردی که دچار تبخال است، پرهیز کنید. این ویروس تا زمانی که تاول ها ترشحات نمناک دارد، به راحتی قابل انتقال است. در افرادی که سیستم دفاعی بدنشان ضعیف است، حتی زمانی که پوست درمان شود، باز هم احتمال انتقال عفونت وجود دارد.از وسایل افراد مبتلا به تبخال استفاده نکنید، وسایل، حوله و دیگر لوازم فردی که به عارضه تبخال مبتلا است، به راحتی ویروس را منتقل می کند.دستان خود را پاکیزه نگه دارید.

وقتی تبخال زدید، قبل از این که با فردی تماس برقرار کنید، دستان خود را کاملاً بشویید.در مورد لمس کردن دیگر اعضای بدنتان احتیاط کنید وقتی به تبخال مبتلا شدید، مراقب باشید که دیگر اندام های بدن خود، مانند چشم و اندام های تناسلی خود را آلوده نکنید، زیرا این مناطق حساسیت بیشتری دارند. همچنین در زمستان و تابستان، حتماً قبل از این که در معرض نور خورشید قرار بگیرید از کرم ضدآفتاب برای نواحی صورت و لب ها استفاده کنید، زیرا کرم ضد آفتاب از بروز تبخال جلوگیری می کند.
اقدام های زیر را نیز می توانید برای درمان انجام دهید:
▪ استفاده از کرم:
کرم های «آسیکلوویر» می تواند دوره بهبودی را سریع تر کند.
▪ استفاده از قرص برای تسکین درد:
می توانید برای تسکین درد از قرص های استامینوفن، ایبوپروفن و آسپیرین استفاده کنید، البته به کودکان نباید قرص آسپیرین داد.
▪ استفاده از کمپرس :
برای تسکین درد می توانید از کمپرس یخ یا آب گرم روی تاول ها استفاده کنید. همچنین از فشردن و ترکاندن تاول ها پرهیز کنید.


نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیوب سایت جدید دکتر معظمی